טיול משפחתי בין טראומה לתקווה \ אור אביאל

המשפחה היא המסגרת הראשונית של האדם וממנה הוא יונק את צרכיו הפיזיים, המנטליים, הרגשיים, והחברתיים. עם ההתקדמות במעגל החיים, מקורות הזנה נוספים הולכים ותופסים מקום, והסביבה נכנסת יותר ויותר למרחב החיים של הפרט. אולם המשפחה ממשיכה לתפוס מקום ייחודי ומרכזי בתהליך ההתפתחות של הפרט, ומעורבותה והשפעותיה נמשכות לאורך מעגל החיים כולו (קויפמן, 2011). בן המשפחה המתמודד עם מחלה נפשית - אשר יכולה להופיעה בדמות דיכאון, חרדות, מאניה דפרסיה, או הפרעות במצב הרוח על סוגיהן, ממלא תפקיד חריג אשר מעניק לו פריווילגיות מסוימות – משוחרר ממשימות יומיומיות, ברבדים מסוימים משוחרר מאחריות למצבו, ומחויב לקבל עזרה. תפקידו של המתמודד עם המחלה יוצר שינוי בחלוקת התפקידים במשפחה. טיפול אינטנסיבי ממושך מעורר רגשות עזים ופוגע במימוש צרכיהם האישיים של שאר בני המשפחה. כאשר מצב זה נמשך לאורך זמן, הוא מאיים על משאביהם, כוחותיהם ויכולותיהם (טלר, 2008).

המשך קריאה: טיול משפחתי בין טראומה לתקווה

תחלואה כפולה

תחלואה כפולה היא המצב שבו מאובחנת הפרעה נפשית עם הפרעת התמכרות. בד"כ הכוונה לשילוב של הפרעות נפשיות חמורות (למשל, פסיכוזה, סכיזופרניה), עם שימוש לרעה בחומרים (למשל קנאביס), או מחלת נפש מתונה יותר כגון הפרעת חרדה עם התמכרות קשה לחומרים (אופיאטים). במחקרים שבוצעו בארה"ב נמצא שבכחצי מהמתמודדים עם הפרעה נפשית נפשית קשה מתמודדים גם עם הפרעה הקשורה לשימוש בחומרים במהלך חייהם. הטיפול באוכלוסייה זו הוא טיפול אינטגרטיבי אשר נותן מענה והתייחסות לשתי הבעיות בו זמנית על-ידי צוות רב מקצועי המוכשר בתחום בריאות הנפש והתמכרויות. תהליך הטיפול כולל גמילה גופנית ולאחריה המשך טיפול ושיקום, לרבות התייחסות למניעה וחזרה לשימוש.

המשך קריאה: תחלואה כפולה

צעדים בשיקום והחלמה \ אור אביאל

ישנן מחלות נפשיות רבות. הנפוצות מתוכן הן דיכאון, הפרעות שונות במצב הרוח, סכיזופרניה, OCD, מאניה דפרסיה, וחרדות שונות. הופעתה של מחלה נפשית המפריעה לתפקוד באופן ניכר היא אירוע וחוויה טראומטית, הפוגעת לא רק במתמודד אלא גם בקרוביו (צדיק, 2008). פחד, חוסר אונים וחוסר שליטה מאיימים על שלמותו וזהותו הנפשית, הפיזית, והמנטאלית, כפי שהיתה מוכרת לאדם שחלה. בנוסף, מופיע איום זה גם על זהותה ושלמותה של המשפחה כפי שהייתה מוכרת עד פרוץ המשבר. המשבר מערער את יציבות המשפחה, והיסודות שעליהם בנתה את התנהלותה בעולם, נסדקים. הידוע הופך ללא ידוע, המוכר לבלתי מוכר. סדרי עולם משתנים, והאמונות מתנפצות (קויפמן, 2011). השפעת המחלה על אישיותו, התנהגותו, מחשבותיו ורגשותיו של המתמודד בתקופות בהן המחלה "פעילה" ובתקופות שלאחר מכן, גוררת איתה אובדניים ומשברים רבים עבורו. המחלה מלווה במשבר זהות, משבר במערכת האמונות, פגיעה ו"אובדן חלקי עצמי". נפש וגוף משתנים. ברמה החווייתית, המתמודד חווה אובדן של שמחת החיים, ירידה בתחושת הערך העצמי, וכן אובדן של תכניות לעתיד והתקווה לממשן. ברמה הבינאישית, המתמודד מאבד לרוב את מעמדו החברתי, את הקשרים הבינאישיים, וכן את התפקידים שבהם החזיק בסביבתו המשפחתית ו/או החברתית (קויפמן, 2011).

המשך קריאה: צעדים בשיקום והחלמה

האם מכורים מאושרים?

מאת: אייבי ליקר קזס

שלום קוראים לי דרור ואני מכור,

אוהבים אותך דרור ...כך נשמעים מכורים יום ביומו במרכזיי הגמילה בארץ ובעולם, נושא ההתמכרויות מעסיק רבים מאיתנו הדואגים לפרט למשפחה ולחברה כולה, רבים האנשים הסובלים ממחלת ההתמכרות מסיבות סביבתיות נסיבתיות שהן העיקר וקיימת גם נטייה גנטית.

המשך קריאה: האם מכורים מאושרים?

דיכאון חורף‏

דיכאון עונתי או דיכאון חורף‏ הוא דיכאון המופיע בעונת החורף וחולף בתקופת האביב . נראה שקיים קשר בין אור לבין מצב הרוח. מצב הרוח מושפע לרעה משעות חושך ארוכות וחשיפה פחותה לאור השמש. דיכאון חורף בהגדרתו המלאה אינו שכיח בישראל ושכיחותו כאחוז אחד מהאוכלוסייה. באזורים בהם שעות החושך ארוכות יותר, כגון בארצות סקנדינביה, השכיחות היא כ-10% מהאוכלוסייה . קיים דיכאון חורף בעוצמה מתונה יותר אותו חווים כ 15% מהאוכלוסיה.

המשך קריאה: דיכאון חורף

מכורים לאהבה

יחסים בין שני בני זוג נורמטיביים הם בדרך כלל עניין מסובך לכשעצמו. לא צריך לעזור לו, לעניין, כדי שיסתבך, הוא עושה עבודה נהדרת לבדו כדי ליצור אינספור חיכוכים, ויכוחים ועוד דברים שנגמרים ב-חים. אבל מה קורה כשמוסיפים לקלחת עוד פקטור? מרכיב אישיותי שגם לבנאדם שאינו נמצא במערכת יחסים מקשה עליו את ההתמודדות היום-יומית עם העולם? כשאחד מבני הזוג מתמודד עם התמכרות או מחלת נפש, דברים שהם מעבר לתחום שליטתו אבל חלק בלתי נפרד ממבנה האישיות שלו, החיים במחיצתו, הזוגיות שלו, הופכת עניין מורכב עוד יותר.

אור אביאל, עובד סוציאלי קליני ממרכז "מאניקר" מטפל בטיפול פרטני, זוגי ומשפחתי בתחום בריאות הנפש, מכיר את הנושא מקרוב אבל יש לו כמה תובנות מפתיעות לגבי המורכבות הזו.

המשך קריאה: מכורים לאהבה

Israeli scientists tout new method for battling depression

By focusing not on the brain’s neurons but on cells known as microglia, researchers may have mapped a path to innovative treatments

Apaper by Israeli brain researchers suggests a new direction for studying and treating depression.

Prof. Raz Yirmiya, who heads Hebrew University’s psychoneuroimmunology laboratory, is the senior author of a new paper, “Depression as a microglial disease,” published in the October issue of Trends in Neurosciences.

המשך קריאה: Israeli scientists tout new method for battling depression

מה אנחנו מציעים

 • קורס הכשרה להדרכה

  manicareacademy

  Manicare Academy - קורס הכשרה להדרכה והתערבות בבריאות הנפש

  להמשך קריאה
 • בית שיקומי למתמודדים

  5

  בית שיקומי במושב ינוב אשר משלים את תהליך הריפוי בסביבה המספקת התנסות, הכוונה וייעוץ עד לשלב ההשתלבות העצמאית בחברה. 

  להמשך קריאה
 • אשפוז בית

  7

  אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי הינו אחד הפתרונות היחידים שמציעה הרפואה הציבורית במדינת ישראל במצבים שכאלו. במקרים רבים ישנה גם אלטרנטיבה אחרת.

  להמשך קריאה
 • טיפולים למתמודדים צעירים

  maniteennew

  בשנים האחרונות, אנו פוגשים יותר ויותר בני נוער, שנקלעים במהלך התבגרותם למצבים רגשיים ונפשיים מורכבים, שמקשים עליהם ועל בני משפחותיהם, להתמודד עם הקשיים בכוחות עצמם. 

  להמשך קריאה
 • אשפוז יום

  1

  במקרים רבים השיקום האמיתי של מתמודדים כרוך בשינויים רבים באורחות החיים.
  החזרה לחיים האמיתיים חייבת לפעמים להיעשות בסביבה שונה בתכלית.

  להמשך קריאה
 • אימון למצבי הרוח

  בשנים האחרונות, לאור בקשת משפחות רבות פיתחנו במרכז מאניקר כלי טיפולי חדשני: אימון למצבי הרוח. הכלי החדשני מביא לידי ביטוי את כל הידע המקצועי, קבוצות התמיכה ושלל שיטות טיפול עדכניות. אפשר לחיות בצורה טובה ומאוזנת ולא לוותר על דבר

  להמשך קריאה
 • אבחון וליווי פסיכיאטרי

  במקרים רבים, מתחיל האיזון מהפן הפרמקולוגי: איזון תרופתי מדויק הינו הכלי החשוב והיעיל ביותר בפרט במקרים אקוטים. הפיקוח והליווי הפסיכיאטרי ושינויי מינון והפחתת התרופות מפעם לפעם חיוני לכל תהליך

  להמשך קריאה
 • טיפול וייעוץ למשפחות
  בטיפול המשפחתי אנו מסייעים למשפחה להכיל את המשבר, לנתח את התנהלות המשפחה במצב החדש ולבחון את המקום של כל אחד במשפחה: כיצד השפיע המצב, מהם דרכי ההתמודדות וכיצד המשפחה מתמודדת ברמה המערכתית
  להמשך קריאה
 • טיפול בהתמכרויות

  כמו בדיאטה רבים יכולים לכאורה להיגמל מההתנהגות ההרסנית לזמן קצר אך בכדי לעשות זאת לאורך זמן דרושה עבודה מקיפה.
  במידה ונעשה תהליך גמילה והחלמה משמעותי ומאתגר, המטופל יכול להרגיש שיפור ניכר באיכות חייו ברב המישורים

  להמשך קריאה
 • הכוונה תעסוקתית ושיקום

  הרעיון שמנחה אותנו בעבודת השיקום ובכלל, הינו שיש לתפור חליפה אישית עבור כל מתמודד עמו אנו עובדים ומלווים. אנו עושים זאת על ידי בנית תכנית שיקום אישית, אשר מותאמת לכל אחד על פי הצרכים, היכולות, הרצונות והחלומות שלו.

  להמשך קריאה
 • טיפולים בסקייפ

  במקרים מסוימים בהם המטופלים או משפחתם נמצאים במרחק רב ממרכז מאניקר ברשפון או שהם שוהים בחו"ל, אנו משלבים ומאפשרים טיפולים באמצעות רשת האינטרנט והסקייפ

  להמשך קריאה
 • קבוצות תמיכה

  קבוצות תמיכה להפרעות במצב הרוח - בשנת 2001 החלה מאניקר בהקמת קבוצות תמיכה למתמודדים עם הפרעות במצב הרוח. סיווג המשתתפים : מגיל 18 ומעלה, מכל שכבות האוכלוסייה

  להמשך קריאה