טיפול בהתמכרויות

כמו בדיאטה רבים יכולים לכאורה להיגמל מההתנהגות ההרסנית לזמן קצר אך בכדי לעשות זאת לאורך זמן דרושה עבודה מקיפה.
במידה ונעשה תהליך גמילה והחלמה משמעותי ומאתגר, המטופל יכול להרגיש שיפור ניכר באיכות חייו ברב המישורים


iStock 000048022776 Full-Helping hand Smallהתמכרות היא מצב של תלות פסיכולוגית / גופנית בחומר או בפעילות כלשהי.התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי, גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים.

מנגנון התמכרות:
התמכרות היא למעשה הפעלת מערכת החיזוק במוח. זוהי מערכת של מסלולים עצביים אשר יוצרים תחושה של עונג בתגובה לגירויים חיצוניים שנתפסים כגירויים חיוביים ורצויים. הפעלת מערכת החיזוק מהווה סוג מסוים של למידה, שבעקבותיה גדלה המוטיבציה לחזור על ההתנהגות שהובילה להפעלת המערכת.

מערכת החיזוק מהווה במצב התקין מנגנון עצבי חיוני, שמטרתו לעודד התנהגויות שמקדמות מטרות. ניתן להסתכל על התמכרות כמעין הפעלת יתר של מערכת החיזוק, כך שגירוי מסוים מחוזק בצורה מוגזמת וההתנהגות שמוכוונת להשגתו "משתלטת" על הפעילות המוחית. במצב זה, ההתנהגות חוזרת על עצמה בצורה קומפולסיבית וללא התחשבות בהשלכות השליליות שלה.

סוגי התמכרות:
עישון , סמים, שינה, יחסי מין וכו...

הסיבה להתמכרות:
העדר מיומנויות התמודדות עם רגשות, מצוקות ואירועי חיים המתעצמים גורמים לשינויים במצבי רוח , דיכאון, ייאוש ושינוי לרעה בתפקוד היומיומי. המצוקות מביאות לשימוש בחומר הממכר כאמצעי התמודדות. כתוצאה מהתחושה החיובית והפחתת המצוקה של האדם השימוש בחומר הממכר יהיה ממושך ויוביל לתהליך התמכרותי. השימוש בחומרים או בהתנהגויות הממכרות השונות, יגרום תחושת הקלה בטווח הקרוב אך לאורך זמן תתפתח אצל המשתמש תלות. מתלות התהליך הופך להתמכרות פרוגרסיבית שהולכת והופכת להרסנית ומשתלטת על כל חלקי החיים. לכל סוג של התמכרות יש תוצאות שליליות מבחינה פיסית נפשית ואף רוחנית.

הטיפול:
לרוב הדרך היחידה לגמילה, הינה הפסקה מוחלטת של השימוש בחומר או בהתנהגות. כניסה למסגרת טיפולית דורשת מהמכור מחויבות ודבקות הדורשים ממנו להתנתק מאורח החיים אליו היה רגיל עד היום והתנתקות מהסם או מההתנהגות כלומר ויתור על התחושה מהחומר הממכר.

כמו בדיאטה רבים יכולים לכאורה להיגמל מההתנהגות ההרסנית לזמן קצר אך בכדי לעשות זאת לאורך זמן דרושה עבודה מקיפה. השיטות הנפוצות הן הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, גישת ה12 צעדים והגישה המוטיבציונית. ממחקרים עולה כי עבור התמכרות לאלכוהול למשל, כל גישה יעילה באופן דומה. היתרון בגישת 12 הצעדים היא שאפשר להמשיכה לאורך שנים בקהילה ללא עלות.

במידה ונעשה תהליך גמילה והחלמה משמעותי ומאתגר, המטופל יכול להרגיש שיפור ניכר באיכות חייו ברב המישורים.

 

צוות המטפלים והמאמנים במניקר מכין תוכנית ייחודית לכל מתאמן החובקת בתוכה ממגון דיצפלינות, בהתאם למצבו של כל מטופל.
כמו כן במידת הצורך יקבל בן הזוג או המשפחה הכוונה כיצד להתנהג בתקופת הגמילה. משך הטיפול הינו בינוני וארוך.