קבוצות תמיכה

קבוצות תמיכה להפרעות במצב הרוח - בשנת 2001 החלה מאניקר בהקמת קבוצות תמיכה למתמודדים עם הפרעות במצב הרוח. סיווג המשתתפים : מגיל 18 ומעלה, מכל שכבות האוכלוסייה

canstockphoto24386062-circle hands Small

קבוצות תמיכה להפרעות במצב הרוח

בשנת 2001 החלה מאניקר בהקמת קבוצות תמיכה למתמודדים עם הפרעות במצב הרוח.

מטרות הקבוצה:

  • ליצור קהילה תומכת ומבינה שתאפשר מגע ועזרה נפשית אופרטיבית, הן בשעות המפגשים והן
  • ביום יום.
  • ללמוד מניסיון חברי הקבוצה על אופן ההתמודדות, הקשיים המשותפים, ההצלחות והאתגרים.
  • לשתף את המתמודדים בידע על ההפרעות השונות, המחקרים, התרופות, המטפלים וכיוצא באלו.
  • לעודד ולפתח את התכונות החיוביות ,התורמות ליצירתיות, יכולת המצאה, ניתוח מצבים מסובכים ויכולת ניהול והנהגה יוצאי דופן.
  • לבחון טיפולים אלטרנטיביים, הוליסטיים, כאמצעי איזון. 

  

 

 

פעילויות
על פי יוזמה אישית, יוכל כל אחד מחברי הקבוצה להציע פעילויות מחוץ לשעות מפגשים כגון: טיולי טבע, הופעות, פיקניקים, פעילויות ספורטיביות, סרטים, מסעדות. חברי הקבוצה ידאגו, בסיוע העמותה, לתיאום הפעילויות ולכל הלוגיסטיקה הכרוכה בעניין.

אופי המפגשים
על פי רב שיטת המקל the talking stick בה לאוחז במקל יש את זכות הדיבור, לאחר מכן מתקיים סבב תגובות ולאחריו מועבר המקל לדובר הבא. במקרים מסוימים יוזמנו מנחים אורחים בנושאי: פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, רפואה אלטרנטיבית, אמנות, פסיכו- דרמה, נומרולוגיה, אסטרולוגיה ונושאים נוספים שיעלו ע"י חברי הקבוצה.

תפקידו של המפעיל
חוקי ההפעלה הנם ברורים לפי מודל אמריקאי להפעלת קבוצות. תנאי בסיסי להצלחת הקבוצה הנו היענות המשתתפים להנחיית המפעיל.

נושאי הדיון
חברי הקבוצה יוכלו להציע מפעם לפעם נושאים בעלי מכנה משותף לדיון נקודתי.

גיבוש הקבוצה
עקביות בהגעה למפגשים הינה תנאי הכרחי להצלחתה.

הקדמה
כל פגישה תחל בהקדמה בת 5-10 דקות שתתבצע ע"י מפעיל קבוצה, שהינו מפעיל מקצועי ומתמודד לשעבר ותכלול את הנושאים העומדים על סדר היום, הצגת המרצה האורח (במידה ויש) ופרטים טכניים של המפגשים והפעילויות הצפויות.

דופק
לאחר ההקדמה עוברים לסבב קצר בו יצהירו חברי הקבוצה על מצבם הנפשי בעזרת סולם מספרים. הסולם נע בין 5- המסמל דיכאון עמוק עד ל +5 המסמל מאניה במצב מתקדם וחוסר שליטה. 0 מסמל איזון. הדופק מתייחס ליומו הנתון של המשתתף.. במקרים קיצונים תוכל הקבוצה להקדיש עד חצי מזמן הפגישה לטובת מי מחבריה.

כאוס
בסיום כל מפגש יוקדשו 15-30 דקות לדיון קבוצתי אינטואיטיבי ולהצעות ייעול להפעלת הקבוצה.

מפעילי הקבוצות, יפגשו עם מנהל התחום מטעם העמותה לצורך תאומים, עדכונים, החלפת רשמים וקבלת הנחייה. חבר העמותה האחראי על פסיכותרפיה קבוצתית יהיה בקשר עם המנחים וחברי הקבוצות וייתן את התמיכה והייעוץ הנדרשים.

 


kvuסיווג המשתתפים
: 
מגיל 18 ומעלה, מכל שכבות האוכלוסייה שאובחנו וטופלו בעבר ו/או בהווה.

מספר המשתתפים: 
15-5 לקבוצה.

מקום ההתכנסות: 
במרכזי מאניקר.

תדירות ההתכנסות: 
פעם בשבוע , 2.5 שעות.

 

 

 

קבוצת טיפול באמנות/ דלית גבאי/ ראשון 14:30-16:00

dalitgabayטיפול באמנות או טיפול באמנות חזותית הוא שיטה בפסיכותרפיה שבה נעשה שימוש טיפולי בטכניקות של אמנות חזותית כמו פיסול וצילום. הטיפול באמנות משלב תאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, וטכניקות הנוגעות לתהליכי יצירה ולמאפיינים השונים של חומרי האמנות והשימוש בהם.
הטיפול מסב את תשומת לבו של המטופל, פועלו ומחשבותיו לאמנות ולתהליך היצירה; בכך מתרחק המטופל מהבעיה, מהקושי או מהמחלה, ומגלה מתוך התהליך על רגשותיו, ועל נקודות החוזק והחולשה שלו, ויחד עם המטפל מוצא את הכוחות להתמודדות ודרך להמשך החיים ברבדים השונים.
העבודה הקבוצתית באמנות היא תהליך של הסמלה חזותית משותפת, דו או תלת-ממדית. בתום העבודה ובמהלכה מתאפשרים תהליכי התבוננות רפלקטיבית קבוצתית ואישית בתהליך ובתוצר. בתהליכי יצירה קבוצתיים יש לכל המשתתפים ביטוי, גם כאשר הם בוחרים לא לדבר, ומתאפשר ערוץ חדש להירגע לנוח ולהתנתק מהיומיום תוך כדי עשייה רגשית בלתי ביקורתית ויצירתית.
המנחה - דלית גבאי, יועצת ארגונית, פסיכותרפיסטית קבוצתית, בעלת תואר שני בהנחיית קבוצות בשילוב אומנויות.

קבוצת יוגה / טל ברכה / יום שלישי 11:00

talbrachaיוגה (מסנסקריט: (Yuj:योग) הינו איחוד – איחוד בין תודעת היחיד לרוח האוניברסאלית. תרגול היוגה, תרגול של תנוחות תנועות וטכניקות נשימה, מעניק מרגוע לגוף ולנפש, מגמיש ומחזק את הגוף, משפר את תנועת המפרקים ואת היציבה, מלמד אותנו לנשום נכון ובאופן מלא, ממריץ את המערכת האנדוקרינית, מפיג עייפות, משפר דפוסי תנועה ויציבה, ומרומם את מצב הרוח. תרגול יוגה מגביר את הריכוז, משקיט את התודעה ומגביר את המוטיבציה שלנו לקחת שליטה על חיינו.

המנחה – טל ברכה, מורה מוסמכת ליוגה ומטפלת שיאצו.

 

 

 קבוצה דינמית/ דר' אלון אשמן / יום רביעי 14:00-15:00

alonashmanקבוצה דינמית היא קבוצה שמאפשרת להעלות שאלות, תהיות, מחשבות ורגשות שנמצאים על הפרק בקרב המשתתפים. ההתמודדות עם משבר אינה פשוטה ומעלה באופן טבעי שאלות רבות בנוגע להתמודדות עם המחלה, לאבחון, לטיפול התרופתי, למצוקה רגשית, ליחסיים בין אישיים, ולנושאים רבים אחרים שהופכים רגישים יותר בתקופה זו.
המנחה - דר' אלון אשמן, פסיכיאטר ופסיכותרפיסט, בעל ותק של למעלה מ-20 שנה, מנהל ומטפל בכפר איזון ושלוותה.

 

 

סדנת אילוף כלבים ככלי טיפולי

manicaresmallבכלבנות טיפולית נעזר המטפל בכלב, בתקשורת עם הכלב ובהליך האילוף ככלי לצורך חילוץ ופיתוח מיומנויות שונות וכן להפחתת ביטויי התנהגות שלילית. הבחירה בכלבים אינה מקרית: מחקרים מראים כי מבין חיות המחמד, לכלבים בייחוד תפקיד חיובי וממלא בחיי האדם. נראה כי ליכולותיו הטבעיות של הכלב להעניק אהבה ללא תנאי, תחושת רוגע ונינוחות פיזית ורגשית, תרומה אדירה לתהליך הטיפולי. המוטיבציה הגבוהה שמעורר הכלב והרצון להצליח באילוף, מובילים את המשתתפים למיצוי יכולותיהם. יתרונות הכלבנות הטיפולית מצאו שיפור בתקשורת ובכיורים החברתיים בקרב אוכלוסיות טיפוליות שונות. בכל מפגש מתנסים המשתתפים באילוף מעשי עם כלבי תרפיה ובחלק מהמפגשים משולבים תכנים עיוניים המועברים בצורה חווייתית.

מנחה- איילון פלור- מדריך לכלבנות טיפולית

סדנת עבודה ותהליך: "בקצב הגוף"

manicaresmallמטרת הסדנה לקבל כלים להבנה מעמיקה יותר של שפת הגוף. מה הגוף אומר לנו? באיזה אופנים זה בא לידי ביטוי? מה פשר הכאבים השונים שאנו חשים? האם יש קשר בין הגמישות הגופנית שלנו, לגמישות החשיבתית? כיצד ניתן לשפר את הקשר בין הגשמת משאלות הנפש, ליכולות הגופניות שלנו? מה הקשר בין יכולות טווחי התנועה שלנו, לטווחי הפעולה שלנו בחיים?

ננסה להכיר ולהגדיר את המרחב האישי שלנו, כפי שהוא בא לידי ביטוי באופן אישי ושונה אצל כל אחד. נלמד כיצד לשמור על המרחב הזה ולהרגיש בו בטוחים יותר. נלמד כיצד להזדקף מחד, ולהרפות מאידך, על מנת לשפר את איכות חיינו בתוך ה"כלי" הזה, המכונה גוף, שבו אנו מבלים את כל ימינו.

המפגש ישלב: תנועה, מגע (התנסות ראשונית חווייתית, בלבוש מלא) ומעגלי שיתוף המהווים הזדמנות לעיבוד החוויות והעמקת ההבנה.

סדנת אורח חיים בריא:

manicaresmall

אורח חיים בריא הוא מושג שרב בני האדם היו רוצים לנכס לעצמם. אורח חיים בריא היא דרך חיים בה האדם זוכר שיש לו מתנה שהיא הגוף והנפש וצריך לשמור, לכבד, לתחזק ולתת לגוף ולנפש כי אנחנו מקבלים מהם יום יום. בסדנת אורח החיים נלמד, נחווה ונקדם אורח חיים בריא בחיים שלנו ושל הסובבים אותנו. בתחום בריאות הנפש אורח חיים בריא מקבל בשנים האחרונות משנה תוקף. כיום מחקרים רבים מראים כי יש קשר רב בין גוף לנפש, ומכאן אם נשמור על הגוף נשמור על הנפש.

סדנת אורח החיים בריא היא סדנה דינאמית בסגנון "רכבת" , סגנון זה עובד בצורה של מפגש שבועי בן 60 דקות בו חברי הקבוצה מכירים אחד את השני ויש תהליך מבונה אך משלב את הצרכים של חברי הקבוצה, מבנה הרכבת מאפשר להכניס חברים חדשים לקבוצה מבלי לפגוע בקבוצה. חשוב לנסות לשמור על הקבוצה בצורה מובנת ורציפה עד כמה שאפשר.

קבוצת תמיכה להורים של מתמודדים \ דלית גבאי \ ימי רביעי- 20:00-21:30

dalitgabayהשלכותיה של מחלת נפש על המתמודדים איתה, ועל המערכת המשפחתית כולה, רבות ומשמעותיות. הנטל האובייקטיבי והרגשי המוטל על בני המשפחה רב. מעגל חיי המשפחה משתנה, תהליכי התפתחות נורמטיבים של אינדיבידואציה ונפרדות נפגמים וקשה להתמודד עם המשבר באופן שיערוך אנטגרציה של המצב החדש אל תוך חיי היום יום.
שיקום מטופל ומשפחות שאחד מחבריהן סובל ממחלת נפש עוברות שלבים שונים בהתמודדותן עם המחלה. המחלה מעוררת תחושות רגשיות בעוצמה רבה ובנוסף התמודדות אל מול סטיגמה, אשמה ובושה.
חוסר הוודאות המלווה את היומיום ואת העתיד, הפגיעה החריפה בדימוי העצמי והמשפחתי, והקושי להמשיך ולהתפתח כאדם וכהורה, יוצרים מציאות מטלטלת. הטיפול היומיומי בחולה מעמת את בני המשפחה עם תחושות, מחשבות ורצונות סותרים ומנוגדים: מחד אהבה, דאגה, חמלה ורצון לעזור לחולה, ומאידך כעס, חוסר אונים ורצון לדאוג לרווחה האישית.
קבוצת תמיכה להורים של מתמודדים מספקת מענה וקרקע תומכת ומכילה לכל אותן רגשות ותהליכים. הקבוצה תפגיש אתכם ההורים עם משפחות החוות את אותה חוויה ומתמודדות עם אותן שאלות קשיים ואתגרים. היא תאפשר לכם מקום לעלות, לשתף, לכאוב ולקבל מענה רגשי והזדהות עם שאר חברי הקבוצה וכן מענה מקצועי וקבלת כלים ומיומנות לצד דרכים אפקטיביות להתמודדות אל מול מצוקות היומיום.
מנחה: גב' דלית גבאי, יועצת ארגונית בכירה פסיכותרפיסטית קבוצתית דינאמית ואם למתמודד בעצמה.